2012. december 5., szerda

Karácsonyi dömping – mire figyeljünk online?

Közeledik a Karácsony, gondolom ez feltűnt mindenkinek. A mindenhonnan támadó karácsonyi akciók és hirdetések annak is eszébe juttatják, aki épp nem nézegeti a naptárat. Egyre többen vásárolnak ajándékokat online, ami valljuk be, nem lehet véletlen. Ilyenkor a boltokban, áruházakban, plázákban iszonyatos tömeg van, rengeteget kell sorban állni, és az sem kizárt, hogy a hőn áhított karácsonyi ajándék pont előttünk fogy el, így egy másik boltot kell keresnünk, ami idő, vesződség, fárasztó, nem mellesleg a lábaink is leszakadnak a sok mászkálásban. Érthető tehát, hogy a statisztikák és az előrejelzések is azt mutatják, hogy idén még többen fognak online ajándékvadászatra indulni, a meleg lakásból, egy bögre forró tea, vagy forraltbor mellől. Ugye mennyivel kényelmesebbnek hangzik? Ki sem kell tenni a lábunkat a hidegbe, nem kell a karácsonyi dömpingtől befeszült, így nem mindig kedves eladókkal hadakoznunk, és a többi embertársunkkal sem kell civakodnunk az utolsó kenyérpirító, vagy plazmatévé felett, hogy ki is vigye haza. Online vásárolni jó dolog. 

Eme bejegyzésnek viszont nem az a célja, hogy az online vásárlást népszerűsítse, Karácsonykor nincs is erre szükség. Ez a poszt azért jött létre, hogy felhívjuk néhány fontos dologra a figyelmet, ha véletlenül az ünnepi hangulat elhomályosítaná a tisztánlátásunkat, miközben a monitort nézzük. Mint említettük, ilyenkor többen vásárolnak online, akár magyar, akár külföldi oldalakon, viszont az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy ilyenkor valamelyest jobban is kell figyelni. Az ünnepeket és a vásárlási kedv szárnyalását azok is érzik, akik ártó szándékkal ki akarják használni a kevésbé éber vagy tapasztalatlan vásárlókat. A látványos akciók, hihetetlen árak, 200%-os leértékelések sokszor csapdákat rejtenek, úgyhogy nem árt figyelni, ha nem szeretnénk, hogy a karácsonyi idill rémálommá változzon. Ha mellényúlunk, se ajándék, se pénz, csak a fejvakarás marad, hogy mit is lehet tenni ilyen esetben. Korábban már írtunk a chargeback lehetőségéről (az a folyamat, amikor a vitatott online bankkártyás tranzakciónkat visszahúzzuk, a bankunk segítségével), de most inkább a megelőzésre fektetnénk a hangsúlyt.

Előfordulhat, hogy olyan helyről vásárolunk, ahonnan jövő Karácsonyig sem érkezik meg a csomagunk, a kereskedő pedig az ünnepek után nyomtalanul eltűnik, vagy olyan is megeshet, hogy akaratunkon kívül nem a megszerezni vágyott árucikket kapjuk meg, hanem egy olcsó másolatot, hamisítványt. Ilyenkor jól jön, ha kártyával vásároltunk, mivel a fentebb említett chargeback folyamatot el tudjuk indítani a bankunknál, az ilyen indokolt esetekben, nem fognak velünk kötözködni.

Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy megbízható helyről vásárolunk, a fizetés gomb megnyomása előtt érdemes kicsit körülnézni, tájékozódni. Az internet arra is jó, hogy rengeteg információt megtalálhatunk, szinte mindenről, úgyhogy biztosak lehetünk benne, ha valaki már pórul járt a kiszemelt webáruházzal kapcsolatban, akkor annak hangot is ad. Segíthet, ha különböző fórumokon, blogokon utánanézünk, hogy van-e valakinek bármilyen tapasztalata a kereskedőről, sok negatív vélemény esetén mondanunk sem kell, a pénzünket inkább máshol költsük el. 

Manapság egyre elterjedtebbek a különböző szervezetek, hivatalos szervek által minősített webáruházak, ha ilyennel találkozunk, az már egy jó jel, onnan valószínűleg nyugodtan vásárolhatunk. Persze nem árt meggyőződni róla, hogy a tanúsítvány tényleg igazi, és nem csak egy kép van odaszerkesztve, de ezt rákattintással ellenőrizni is tudjuk. Gyanúra adhat okot, ha a webáruház kinézete nem sugall profizmust, szétesett az oldal, a szövegek magyartalanok, nincs feltüntetve cégnév, elérhetőségek, stb. Ilyenkor mindenképp nézzünk utána, hogy valódi webshoppal van-e dolgunk, vagy csak egyszerűen keressünk másikat, választék van bőven. Ha egy márka saját oldaláról akarunk rendelni, figyeljünk rá, hogy a domain tényleg az eredeti márkanévvel azonos-e, illetve vannak-e a márkanéven kívül egyéb elemek a weboldal címében, netán számunkra furcsa végződésű a cím (.tk, .pk, .biz, .info, stb.). Ha ilyet látunk, inkább ne is próbálkozzunk vásárlással, a saját érdekünkben. Szintén ügyeljünk rá, hogy a címsorban, a domain https://-sel kezdődik e, legalább belépéskor, vagy amikor megadjuk a fizetésnél szükséges adatainkat. Ez azt jelenti, hogy az adatok egy biztonságos, titkosított csatornán továbbítódnak, tehát nem kell félnünk attól, hogy illetéktelenek kezébe kerülnek érzékeny adataink. Ráadásul ez is a webshopot minősíti, ha nem használnak https-t, arra utalhat, hogy nem figyelnek az alapvető biztonságra, illetve hogy gyorsan kellett egy kamu oldalt összevarázsolni, és nem volt mindenre idő. 

Írtunk korábban az internetes kártyákról is már, szintén jó ötlet lehet, ha ilyen szolgáltatást veszünk igénybe, persze ha a bankunk tud ilyet ajánlani. Ez arra jó, hogy lesz egy olyan kártyaszámunk, amit bátran megadhatunk bárhol, ugyanis emögött egy alszámla található, amire mi magunk döntjük el, hogy mikor, és mennyi pénzt utalunk. Például a vásárlás előtt 5 perccel a pontos ellenértéket, így csak azzal az összeggel „játszunk”, nem pedig a bankszámlánk teljes tartalmával. 

Végül egy alapvetést még muszáj leírnunk. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a védekezést, megelőzést mindig a saját gépünk rendbetételével kezdjük. Győződjünk meg róla, hogy van megfelelően frissített víruskeresőnk, az operációs rendszerünk naprakész, minden frissítés, hibajavítás fel van telepítve, a böngészőnk is a legfrissebb verziójú, így minél kevesebb lehetőséget hagyunk az ártó szándékú weboldalaknak és adattolvajoknak. 

Kellemes vásárlást mindenkinek! :)

2012. november 14., szerda

A fogyasztóvédelmi törvény változásai


Idén nyáron, pontosabban 2012. július 29-én módosult a fogyasztóvédelmi törvény, az online vásárlók szemszögéből nézve mindenképp azt mondhatjuk, hogy pozitív irányba. Számos módosítás lépett életbe, elsősorban a panaszkezelések, az igényérvényesítések, és a békéltető testületek terén számolhatunk be fontosabb változásokról. Úgy gondoltuk, mindenképp megér egy posztot ez a téma, megpróbáltuk összeszedni a lényegesebb pontokat.

Az egyik, általunk is fontosnak ítélt változás, hogy bővült azok köre, akik a „fogyasztó” fogalommal azonosíthatóak, eddig ugyanis csak természetes személyek számítottak annak a törvény szerint. Ez azt jelenti, hogy most már akár a különböző civil szervezetek, társasházak, egyházak, kis- és középvállalkozások is választhatják a bírósági eljárás helyett a békéltető testület jóval olcsóbb, és gyorsabb vitarendezési módját problémás ügyek esetén. Ezzel a változással remélhetőleg gyorsul a panaszkezelés, persze ehhez az is kell, hogy a fent nevezett szervezetek ezt a verziót válasszák inkább.

A panaszkezelés mikéntjében is fontos változások léptek életbe. A vállalkozásokra ezentúl több teher hárul, mivel eddig csak az írásban érkezett panaszokra kellett válaszolniuk, a módosítás viszont a szóbeli panasz tekintetében is előírja a megfelelő kezelést. A jogszabály meghatározza, hogy most már nem csak a személyesen, szóban közölt panasz számít szóbeli panasznak, hanem a telefonon, vagy egyéb, ezt helyettesítő platformon (pl.: skype) közölt panasz is. Amennyiben ily módon közölte a fogyasztó a panaszt a kereskedő felé, azt egyedi azonosítóval kell ellátni (ezt az azonosító számot az ügyféllel is közölni kell), és a beszélgetésről készült jegyzőkönyvet a válasszal együtt kell kiküldeni a fogyasztónak legkésőbb 30 napon belül. Tehát minden olyan esetben jegyzőkönyvet kell felvenni, amikor a panasz azonnali kivizsgálása valamiért nem lehetséges, nem tudják ott helyben kezelni, vagy ha a fogyasztó a panasz kezelésével nem ért egyet, illetőleg ha a vásárló kéri, hogy vegyenek fel jegyzőkönyvet az esetről. A jegyzőkönyvek megőrzési ideje is megnőtt, az eddigi 3 helyett 5 évig kötelesek megtartani ezeket.
Szintén érdekes, és a fogyasztóknak pozitív fejlemény, hogy mostantól a cégek nem működtethetnek telefonos ügyfélszolgálatot emelt díjas szolgáltatással. Gondoljunk csak bele, ha fel szeretnénk hívni a kereskedőt, és azt látjuk a weboldalán, hogy a hívás emelt díjas, nagy valószínűséggel nem fogunk odatelefonálni, mivel egy ilyen beszélgetés vélhetően nem csak pár másodperces lesz, az is lehet, hogy emiatt egyáltalán be sem nyújtjuk amúgy jogos panaszunkat. 
 
A közszolgáltatási tevékenységet folytató vállalkozások tekintetében a jövőben nem lehet úgynevezett „csekkdíjat” felszámítani, és a papír alapú számla adása is kötelezően ingyenes lesz. Ezzel szintén a fogyasztók jogai erősödnek, hiszen összehasonlíthatóvá teszi az árakat, és a vásárló biztos lehet benne, hogy nincs ilyen jellegű rejtett díj, amit akár később, utólag vetnek ki. Ebbe a körbe azonban nem tartozik bele az elektronikus hírközlés, például a telefon-, televízió-, és internetszolgáltatás.

Módosítás történt az árfeltüntetésben is, így az eladási árat és az egységárat, illetve a szolgáltatás díját Magyarország törvényes fizetőeszközében kifejezve, a fizetőeszköz nemét vagy annak rövidítését megjelölve kell feltüntetni.

A nagyobb biztonság érdekében hozott szabály, hogy ne kerüljön olyan termék forgalomba, amely nem rendelkezik azonosító jelöléssel. Amennyiben a gyártó nem tesz eleget ezen kötelességének, akkor azt a forgalmazónak kell pótolnia, így az üzlet, elárusítóhely felelőssége is fennáll a jogszabálysértés esetén.

Megmarad a hét legalább egy munkanapján a fogyasztók számára 12 órán át nyitva tartó ügyfélszolgálat, ennek időtartama 7 és 21 óra közé kell, hogy essen. Új szabály viszont, hogy a fogyasztó időpontkérését maximum öt napon belül biztosítani kell.

Reméljük, rövid összefoglalónk kicsit jobban segít majd eligazodni a változások között, aki szeretné a törvénymódosításokat hivatalos megfogalmazásban is elolvasni, ezen a linken teheti meg. 

2012. október 19., péntek

Megbízható webshopok - Új minősítési rendszer


A Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért Egyesület (SzEK.org) a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság közreműködésével egy új programot indított, melynek célja, hogy kiszűrjék a magyar piacról a nem megbízható, esetleg trükköző, fogyasztókat megkárosító webshopokat. A kezdeményezést üdvösnek tartjuk, hiszen közös célunk a hazai felhasználókban, vásárlókban is erősíteni a bizalmat az online vásárlás iránt. Nem mellesleg az Escalion is elkötelezett tagja a SzEK.org szövetségnek. Legújabb posztunkban röviden be szeretnénk mutatni a minősítési rendszer célját, működését és előnyeit.

Természetesen az elsődleges cél az, hogy a minősítési tanúsítvány erősítse az egyre nagyobb számú online vásárlók bizalmát és biztonságérzetét, és segítse a fogyasztókat a megbízható webshopok felkutatásában, felismerésében. Emellett támpontot nyújt a webshopoknak is, hogy milyen szabályoknak kell megfelelni, és hogyan lehet valaki megbízható online bolt. A tanúsítvány megszerzésével további előnyökhöz is jut a webáruház. A fogyasztó látja, hogy minősített, megbízható kereskedőről van szó, ez növeli a vásárlási kedvet, ami pedig forgalomnövekedéshez vezet.  

A programhoz bármely e-kereskedő csatlakozhat, aki nem fél megvizsgáltatni saját működését, aki bátran áll a független szakértői minősítés elé. Az első lépés, hogy a minősítést megszerezni kívánó kereskedők a veddaneten.hu weboldalon egy részletes, 60 kérdésből álló kérdőív kitöltésével nyilatkoznak arról, hogy megfelelnek-e az alapvető jogszabályi feltételeknek. A kérdőív kitöltése során ezzel saját magukat is tudják ellenőrizni, hiszen a kérdések a szükséges feltételekre, feltüntetendő adatokra irányulnak, így ezek hiánya egyből feltűnhet a kitöltés közben. A cég önbevallása után a SzEK.org szakemberei felülvizsgálják az adatokat, ha minden rendben van, az e-kereskedő megkaphatja a megfelelőséget igazoló tanúsítványt, és a webáruház felkerülhet a minősített webshopokat tartalmazó listára is. A Vedd a neten! oldalán a fogyasztók így könnyedén tájékozódhatnak, hol érdemes vásárolniuk, de megtalálják a minősített cégek adatait, valamint jelezhetik észrevételeiket, panaszaikat is.
A tervek szerint jövőre a tevékenység kiegészül azzal, hogy az Egyesület szúrópróba-szerűen komolyabban ellenőrzi majd a már tanúsítvánnyal rendelkező boltokat, emellett próbavásárlásokat is eszközölnek az érintett webshopokban. Ezzel biztosított a magas színvonal fenntartása, és az esetleges áttervezésekből, vagy figyelmetlenségekből adódó hiányosságok feltárása.

A minősítést két évre kapják meg a webshopok, és a SzEK.org tagok számára ingyenes, amennyiben a sikeres átvizsgáláson még ebben az évben átesnek. A regisztráltak egyéb szolgáltatásokat is kapnak, többek között a rendszer követi majd a vonatkozó törvényi változásokat, és folyamatosan ehhez igazítja az ellenőrzőlistát. Minősítés csak egyféle lesz, mivel nem az a cél, hogy differenciálják a megfelelt webshopokat, hanem a többi, minősítetlen áruházak közül kiemeljék az erre méltóakat, akik megfelelnek a jogszabályoknak. Két nagy ár-összehasonlító portál, az arukereso.hu és az olcsobbat.hu is csatlakozott a minősítési rendszerhez.

A SzEK.org kizárólag magyar e-boltokat minősít, amelyek hazánkban fizetnek adót, és itthon vannak bejelentve. Ez azért fontos, mert vannak olyan külföldön bejegyzett webáruházak, amelyek ugyan olcsóbbak, de nem tudnak áfás számlát adni, rosszabb esetben semmilyet sem. A szakemberek szerint aki nulla százalékos áfát alkalmazó webshopokban vásárol, az önként mond le a fogyasztói jogairól, azokat nem fogja tudni érvényesíteni az ilyen boltokkal szemben.

Érdemes figyelni a jövőben, hogy mikor és hol jelennek meg az "első fecskék", és kíváncsian várjuk a tapasztalatokat, statisztikákat is, hogy az egyik fő célkitűzés, a kifogásolt esetek százalékos arányának csökkenése valóban beindul-e.

2012. szeptember 21., péntek

Technológiai újdonságok a fizetésben - 3. rész - Mobile credit card processing

Sorozatunk harmadik részében egy viszonylag új keletű dologgal foglalkozunk. Hazánkban olyannyira nem terjedt még el, hogy a megnevezésnek magyar megfelelője igazából nincs is. Talán a "Mobil bankkártyás fizetés" áll legközelebb a valósághoz.

Alapjában véve ez egy hibrid megoldás, mivel a mobiltelefonunkat használjuk a tranzakció lebonyolításához, mégsem mobilfizetés, mert a bankkártyánk fizikai jelenléte is szükséges a sikeres vásárláshoz. Akkor hogy is van ez? A Mobil bankkártyás fizetéshez szükség van egy okostelefonra, egy applikációra és egy kis kiegészítőre, ami valójában egy kártyaleolvasó, melyet a telefonhoz kell csatlakoztatni.
Miért, és kinek jó ez a megoldás? A válasz egyszerű, ezzel a hibrid eszközzel végső soron egy mobil POS terminált kapunk, ami nincs helyhez kötve, s ez egy igen nagy előnye a normál POS terminálokhoz képest. A legtöbb POS terminál telefonos kapcsolaton vagy helyi hálózaton keresztül kommunikál, így fizikai korlátai vannak a használatának, mivel csak ott működik, ahol ki van építve a megfelelő hálózat, vagy ameddig a kábel elér. Léteznek GSM modullal rendelkező változatok is, de ezek havi bérleti díja jelentős lehet. A válasz tehát az, hogy mindenkinek jó ez a megoldás, aki bankkártyás fizetést is szeretne elfogadni üzleti tevékenységei során.

Felhasználási területe igen széleskörű. Akár egyszerűen a boltunk pultján is használhatjuk, de ha kiszállítással is foglalkozunk, a futárunk el tudja vinni magával, és az áru átadásakor el tud fogadni bankkártyát is a vevőtől. Hasznos lehet, ha valahova kitelepülünk a portékáinkkal, gondolunk itt a most amúgy is aktuális vásárokra, kiállításokra, vagy akár fesztiválokra. A lényeg, hogy ezzel megszűnnek a fizikai korlátok, a mérete sem befolyásolja a hordozhatóságot, egy ilyen kiegészítő kártyaolvasó általában nem sokkal nagyobb, mint egy gyufásdoboz

A POS terminállal ellentétben a mobil bankkártyás fizetés miatt nem kell külön leszerződnünk valamelyik bankkal, és új bankszámlát nyitnunk. A fizetési szolgáltatóval kell csupán szerződést kötni, aki rendelkezésre bocsátja a kártyaleolvasó eszközt, rendelkezik a működéshez szükséges applikációval és minden egyébbel, ami kell. A kereskedő részéről csak egy okostelefonra, vagy tabletre van szükség, és már működhet is a kártyaelfogadás. Természetesen internet előfizetés is szükséges a telefonunkra, hiszen az applikáció azon keresztül kommunikál a fizetési szolgáltató rendszerével, de manapság ez szinte minden okostelefon mellé jár.

A mai mobil világban már elengedhetetlen, hogy egy kereskedő folyamatosan fejlessze szolgáltatásait. A mobil bankkártyás fizetés olyan innovatív megoldás, mellyel egy ügyfélközpontú, kényelmes, gyors szolgáltatás valósítható meg. Az Escalion jelenleg pont egy hasonló megoldás fejlesztésével foglalatoskodik, rövid időn belül be is mutatjuk a nagyközönségnek, sőt, egy blogposztot is szentelünk majd annak, hogy megismertessük Olvasóinkkal a működését.

2012. augusztus 24., péntek

Technológiai újdonságok a fizetésben - 2. rész – QR-kód

Sorozatunk következő része a QR-kódos vásárlásról fog szólni. Ez is egy olyan technológia, ami valójában nem új, viszont mostanában kezdett elterjedni szélesebb körben, így valószínű, hogy a Kedves Olvasó is találkozott már ezzel a fogalommal. A QR-kódnak többféle felhasználási területe létezik, különböző tartalmakat lehet egy ilyen kód mögé rejteni, ezért először nézzük meg, mi is pontosan a QR-kód.

A QR-kód egy kétdimenziós vonalkód (tulajdonképpen pontkód), amit egy japán cég fejlesztett ki, még 1994-ben. Elnevezését a Quick Response (gyors válasz) rövidítéséből kapta. A kódot manapság a legtöbb okostelefon (egy egyszerű, ingyenesen letölthető programmal, és a készülék kamerájával) képes értelmezni. Alfanumerikus karakterekből (tehát betűkből és számokból) összesen 4296 karakter tárolható egy kódban, ami azért nem is kevés. Ha QR-kóddal találkozunk valahol, akkor tartsuk a telefon kameráját a kód fölé, és amennyiben a telefonnak sikerült beolvasnia a kódot, a képernyőre ki is írja az eredményt, azaz például behívja a kód mögött lévő weboldalt, telefonszámot vagy szöveget.

Mint tudjuk, a Mi online fizetünk! blog - ahogy a neve is mutatja -, főként az online vásárlással, és az ezzel kapcsolatos dolgokkal foglalkozik, ezért vizsgáljuk meg a QR-kódot ebből a szemszögből is. A szinte bármilyen felületre elhelyezhető QR-kódra alapuló vásárlási modell egyike azon fejlesztéseknek, amelyek az úgynevezett mobilfizetés-technológián alapulnak. Ezzel a rendszerrel tulajdonképpen a regisztráció során létrehozott virtuális bankkártyánkkal (Mobil Bankkártya) egyenlítjük ki a számlát. A QR-kódos fizetési rendszer használatával olyan bankkártyás fizetést kezdeményez a vásárló, amihez meg kell adnia egy csak általa ismert kódot (mPIN), mely hasonló a hagyományos bankkártya-műveleteknél használt PIN kódhoz. Az alkalmazás biztonsági elemeinek köszönhetően csak az mPIN kódot ismerő felhasználó tud fizetni, tehát illetéktelenek akkor sem képesek tranzakciót indítani a készülékünkről, ha a telefonunkat ellopják vagy elhagyjuk. A kártyabirtokos ebben az esetben is minden vásárláskor kaphat SMS értesítőt a vásárlásáról.

A QR-kód fotózása és felismerése önmagában egy rendkívül egyszerű folyamat, bármilyen felületről működik, legyen az nyomtatott magazin, poszter, póló, egy TV vagy akár egy számítógép. A fizetésre használt QR-kód tartalmazhatja egy termék minden adatát, és az alkalmazás azt is lehetővé teszi, hogy a vásárló az azonnali fizetésen túl a termék megrendeléséhez szükséges információkat, akár a szállítási vagy számlázási címet is megadja. Így tehát lehetséges, hogy egy plakát vagy újság ne csak reklámfelületté, hanem értékesítési csatornává is váljon. A vásárló pillanatok alatt tud dönteni, rendelni és fizetni.

Az elmúlt hónapok fejlesztései Magyarországon lehetővé tették, hogy ma már QR-kód és mobiltelefon segítségével fizethetünk taxiban, bevásárolhatunk utcai plakáton lévő termékek QR-kódját lefotózva, vagy civil szervezeteknek küldhetünk biztonságosan és egyszerűen adományt a MasterCard Mobile mobilfizetési alkalmazás legújabb verziójával. A QR-kódos megoldás szinte minden fizetési környezetben elképzelhető a hipermarkettől a benzinkúton át a fogorvosig, de elterjedése leggyorsabban olyan kereskedelmi környezetben várható, ahol nagy szerepe van a mobilitásnak, gyorsaságnak és az egyszerűségnek.
Mindemellett a QR-kóddal el is játszhatunk, az interneten elég sok oldalt találhatunk, ahol elkészíthetjük saját, személyre szabott QR-kódunkat. Kipróbáltunk mi is egy ilyet, hogy a Kedves Olvasó le tudja tesztelni, milyen gyorsan és könnyen képes beolvasni okostelefonjával a fent látható kódot.

Hamarosan az is kiderül, hogy hazánkban mekkora sikere lesz a QR-kódos vásárlásnak, a szakértők szép jövőt jósolnak neki, és nemsokára az Escalionnál mi is jelentkezünk egy-két, a QR-kódhoz köthető fizetési szolgáltatással.

2012. július 27., péntek

Technológiai újdonságok a fizetésben - 1. rész – NFC


Mostanában nagyon sokat lehet hallani, olvasni a különböző technikai újításokról a bankkártyás, a mobilfizetés vagy az online fizetés témakörben, ezért úgy gondoltuk, hogy mi is szentelünk néhány blogbejegyzést ennek a témának. Haladni kell a korral, ­– ezt szokták mondani – bár nem mindig könnyű értelmezni egy hétköznapi felhasználó számára, hogy pontosan miképp is működnek, mit is jelentenek ránk nézve ezek az újdonságok. Megpróbáljuk kicsit közérthetőbb nyelven leírni, összefoglalni a lényeget Kedves Olvasóinknak, első körben a valószínűleg már sokak által hallott NFC-ről lesz szó.

Kezdjük az alapoknál: mi is az az NFC? Az NFC rövidítés a Near Field Communication szavakat takarja, amelyet szóról szóra nem érdemes magyarra fordítani, talán a kis hatótávolságú kommunikáció a leginkább találó megnevezés. Az igazság az, hogy bár csak mostanában lehet mindenhol erről a megoldásról hallani, az NFC szabvány már 2004 óta létezik, tehát nem egy új keletű találmány. Alapjában véve ez egy egyszerű vezeték nélküli kommunikációs szabvány, amely kis mennyiségű adat átvitelére szolgál, rádiófrekvencia alapú azonosítással (RFID) megtámogatva.

Legtöbbször mobiltelefonokkal kapcsolatos cikkekben, leírásokban találkozhatunk vele, mivel mostanában a telefongyártók szinte mindegyike be akarja építeni ezt a szabványt aktuális csúcsmodelljébe. Természetesen ez a technológia működhet bankkártya formátumban is, léteznek is ilyen kártyák már a piacon, de a jövőt valószínűleg a mobiltelefonba integrált NFC chip fogja jelenteni. Használatával pár másodpercre lehet lerövidíteni a kényelmes, de legalább fél percet igénybe vevő bankkártyás vásárlást. Ha NFC-s kártyánk van, ennek előnyét leginkább a kártya fizikai jelenlétét igénylő vásárlásoknál tudjuk kihasználni, mivel az NFC lényege az, hogy egyetlen érintéssel tesz lehetővé alapszintű, ám akár kétirányú adatátvitelt a leolvasó és a chip között. Rendben, de mi van az internetes vásárlással? Nem árt tudni, hogyha online szeretnénk vásárolni ilyen chippel ellátott kártyánkkal, minden további nélkül megtehetjük, ilyenkor úgy működik, mint egy „normális” bankkártya. Ugyanúgy be kell írjuk a megfelelő helyekre a kártyaszámunkat, lejárati dátumunkat, és a CVC kódot, és persze az egyéb adatokat is, melyeket kérhet a fizetési szolgáltató.


Az NFC tudása persze nem merül ki a gyors fizetési lehetőségben, fontos szerepet kap a marketingkommunikációs eszközökben is, mivel alkalmas arra, hogy bármilyen tartalmat eljuttassanak rajta keresztül a felhasználóhoz. Például egy újság hirdetéséhez érintve a telefont, megkapható az adott szám egy-egy cikke, vagy akár a teljes lapszám is. A rádiós egység képes busz- és vonatjegyeket is tárolni, de tölthetünk rá az interneten megvásárolt koncertbelépőt is, esetleg pontgyűjtő kártyaként is funkcionálhat.

Az NFC legvonzóbb tulajdonsága talán az egyszerű használat, hiszen elég pár centiméternyire a célpont közelébe vinnünk az erre alkalmas készülékünket, esetleg megérinteni a célt, és már automatikusan végbe is ment a kommunikáció. Az NFC-kártya vagy NFC-chippel felszerelt mobiltelefon fizetőeszközként való használatakor nem szükséges kiadni a kezünkből a kártyát vagy a telefont, nem kell lehúzni, bedugni, PIN-kódot pötyögni, sem aláírni. Mindössze egy fél másodpercre oda kell nyújtani az olvasóhoz és eltenni. A kis hatótávolság miatt viszonylag biztonságos, lévén nagyon közel kell lennünk a célponthoz, tehát ezzel szabályozhatjuk a kommunikációt.

Láthatjuk tehát, hogy az NFC nem ördöngösség, egy átlagember is könnyen tudja használni, a háttérben zajló folyamatokat pedig nem is muszáj megértenünk, elég, ha arra használjuk, amire nekünk kell, ezáltal kényelmesebbé téve életünket. 

2012. július 6., péntek

Konverziónövelés a webshopban

A Mi online fizetünk! - blogban általában olyan témákról szoktunk írni, amelyek hasznosak lehetnek az online vásárlóknak, most arra gondoltunk, írunk egy bejegyzést a webshop tulajdonosoknak is, mivel ők is egyre többen vannak ma Magyarországon. Elég sok webáruházzal találkoztunk már munkásságunk során, ezek között vannak olyanok, amelyek színvonala igen magas, és olyanok is, ahol nem szívesen vásárolnánk magunk sem. Kérdés, hogy vajon mi járhat a látogató fejében, amikor rátalál webshopunkra, mi alapján dönt, hogy vásárolni fog-e tőlünk, vagy sem? Érdemes úgy kialakítani online áruházunkat, hogy az bizalmat ébresszen abban, aki arra téved, nagyon sok múlik ezen. Korábban már írtunk a szolgáltatói weboldal követelményeiről, de most kicsit másképp közelítjük meg a témát. Ebben a posztban összeszedtünk néhány egyszerű, ámde hasznos tanácsot, ami segíthet a bizalom elérésében, ezáltal több vásárlást is generálhatunk az oldalunkon.

Elsőként egy egyértelműnek tűnő dolgot emelnénk ki: törekedjünk az egyszerűségre! Ha valaki rákattint az oldalunkra, és rögtön a főmenüben azt tapasztalja, hogy nagyon sok minden van összezsúfolva egy helyre, rengeteg menüpont és kattintható gomb, hivatkozás található, hajlamos megijedni, vagy csak úgy érzi, hogy nincs ideje mindent felfedezni, ezért továbbáll. A kevesebb néha több elv itt is érvényesül, ha sok termékünk van, próbáljuk meg ezeket logikusan és átláthatóan kategorizálni, hogy minél egyszerűbben és gyorsabban rá tudjon találni a vevő az általa áhított termékre.

A dizájn egy igen fontos dolog, ezzel remélhetőleg tisztában van mindenki. A nagyon színes, különböző méretű képekkel, esetleg animációkkal tarkított oldal nem hogy vonzza a szemet, hanem inkább az ellenkezője, extrém esetekben még fejfájást is okozhat. Egy ilyen oldalon nagy valószínűséggel nem sokáig fog tartózkodni a potenciális vásárló, így a bevételünk sem fog növekedni. A letisztult dizájn, a nem túl erős, ámde egymással harmonizáló színek lehetnek a nyerők ebben az esetben, felesleges díszítő elemeket ne nagyon használjunk, ha nem muszáj, nem is mindig mutatnak jól, és az oldalunk betöltési sebességére is negatív hatással lehetnek.

Ha már megemlítettük, szintén egy fontos szempont, hogy milyen gyors az oldalunk. A mai rohanó világban a plusz másodpercek igen hamar türelmetlenséget szülnek, ami oda vezethet, hogy inkább egy másik oldalt választanak a felhasználók, ahol gyorsabban megkapják, amire szükségük van. Ha tehetjük, úgy alakítsuk ki oldalunkat, hogy felesleges várakozásnak ne tegyük ki leendő vásárlóinkat, meg fogjuk látni, hogy megéri.


Ahogy az elején is megjegyeztük, a bizalom kiépítése a vásárló felé lehet a kulcsa webshopunk sikerességének. Ezen akár néhány apró módosítással is igen nagyot tudunk lendíteni, lássuk hát ezeket! Az első, és talán legfontosabb, hogy az elérhetőségünk rendesen ki legyen dolgozva, és kiemelt helyet kapjon a weboldalunkon, ne valami eldugott, apró betűs menüpont alá legyen elrejtve. Minél több csatornán keresztül érhetnek el minket, avagy ügyfélszolgálatunkat a vásárlóink, annál inkább megbíznak az áruházban. E-mail cím, vonalas és mobiltelefonszám mindenképp legyen hadrendbe állítva, ha van rá módunk. Azt lássa a leendő vásárló, hogyha valamilyen akadályba ütközik, akkor pillanatok alatt el tudja érni a megfelelő személyt, hogy megoldja a problémáját. A kapcsolatfelvételi űrlap is egy ilyen megoldás lehet, de ezt inkább csak pluszban használjuk az előbb felsoroltak mellett. Van, akinek ez kényelmesebb, mint hogy belépjen az e-mail fiókjába, és onnan írjon nekünk üzenetet. Az elérhetőségeken kívül fontos még, hogy a webshop mögött álló cég adatai is fel legyenek tüntetve, gondolunk itt a cég hivatalos elnevezésére, telephelyének címére, cégjegyzékszámára, adószámára. Ha fizikailag is létezik bolt, ahol ezeket a termékeket meg lehet vásárolni, azt is tüntessük fel mindenképp, szintén bizalomgerjesztő hatása van. Lehet, hogy nem is gondolnánk, de különböző mérések, kutatások azt mutatják, hogy a vásárlók bizalma attól is jelentősen megnő, ha a cég vezetőiről is találhat információkat az oldalon. Akár csak egy név, egy hozzá tartozó fénykép és egy telefonszám vagy e-mail cím is bőven elegendő, ezzel talán sikerül kicsit tompítani az online vásárlás egyetlen hátrányán, a személytelenségen. Ha a vásárló azt érzékeli, hogy itt is csak ugyanolyan emberek dolgoznak, mint ő, egyből másképp áll a helyzethez.

Ejtsünk néhány szót arról is, amikor már elhatározta a látogató, hogy vásárolni fog tőlünk valamit. Az elhatározás már jó, de önmagában még kevés. Ezen a ponton is lehetnek olyan buktatók, amelyek azt eredményezik, hogy a látogatónk félúton meggondolja magát. Például ha a vásárlási folyamat túl bonyolult, a kelleténél több lépésből áll, vagy nincs minden információ egyértelműen feltűntetve (szállítási, fizetési infók, jótállás, garancia, elálláshoz való jog, stb.). Mindez oda vezethet, hogy a vásárló meggondolja magát menet közben, pedig már nem sok választja el a sikeres tranzakciótól. Arra sem árt figyelni, hogy legyen többféle fizetési mód, hogy minden látogató megtalálhassa a neki optimális megoldást. Arról már korábban is tettünk említést, hogy az online kártyás fizetés bevezetése is jótékony hatással van a konverzióra, érdemes ezt is megfontolni, manapság szinte alapkövetelmény, hogy tudja a vevő használni a kártyáját, ha már van neki. Ha azt érzi, hogy megbízható az oldal, bizonyára meg is fogja tenni.

Úgy gondoljuk, ezek az apró „trükkök” sokat hozhatnak a konyhára, ráadásul szinte mindent saját magunk is meg tudunk oldani, nem kell drága szakembergárdát felfogadnunk a módosításokhoz. Természetesen lehet szakemberhez is fordulni, ez nyilván költséggel jár, de biztosak lehetünk benne, hogy az rövid időn belül meg is térül. Bízunk benne, hogy a jelenlegi és a jövőbeni webshop tulajdonosoknak is tudtunk segíteni tanácsainkkal, forgalomnövelésre fel, mindenkinek sok sikert kívánunk!

2012. június 26., kedd

Online vásárlás – a fizetési oldal rejtelmei

Előző bejegyzésünk az online vásárlás hátterében zajló folyamatokról szólt, ez adta az ötletet, hogy írhatnánk egy szösszenetet arról is, ami a vásárló szeme előtt történik. A kevésbé rutinos online vásárlók számára remélhetőleg hasznos lesz arról olvasni, mivel is találkozhatunk egy internetes vásárlás során.

 Egy virtuális vásárlás általában magában foglalja az előzetes regisztrációt, a honlap, webáruház árukatalógusban való böngészést, a termékek kiválasztását és kosárba helyezését, a kosár tartalmának frissítését, módosítását és törlését, a teljesítési és szállítási feltételek kiválasztását, a pénztárban való fizetést, a megrendelés leadását, valamint a szolgáltatótól a megrendelésre küldött visszaigazolást is. Nem minden webshop működik így, mostanában egyre több az olyan oldal, ahol például előzetes regisztrációhoz nincs kötve a vásárlás. Természetesen, ahogy haladunk a folyamattal, előbb vagy utóbb meg kell adjuk adatainkat. Itt kényelmi szempontok játszhatnak közre, avagy a kereskedő úgy gondolkodik, hogy sokkal jobban „konvertál” az oldala, ha nem kötelezi a vásárlóit regisztrációra, még mielőtt bármit is vásárolna.

A vásárlási folyamat további alakulását valójában a fogyasztó tudja befolyásolni, azzal, hogy milyen fizetési módot választ ki. Egyik korábbi bejegyzésünkben foglalkoztunk az Escalion kutatással, ahol azt is megkérdeztük a webshop tulajdonosoktól, hogy milyen fizetési mód érhető el náluk. Remélhetőleg azóta a helyzet javult kicsit, és az online bankkártya elfogadás már jobban elterjedt, nem titkoltan a ’Mi online fizetünk!’ blog főként ezzel a kérdéskörrel foglalkozik. Ha az előbb említett blogbejegyzésünkben megnézzük, hogy milyen fizetési opciók vannak általában, azt láthatjuk, hogy többnyire a megrendelés utáni fizetés az elterjedt, a megrendeléskor történő kifizetéssel szemben. E mögött számos ok is rejtőzhet, mind a kereskedő, mind a vásárló részéről, ennek fejtegetésébe inkább most nem bocsátkoznánk, valószínűleg egy külön blogposzt terjedelmű írás születne belőle.
Azt azonban kijelenthetjük, hogy az átlag fogyasztó ma Magyarországon inkább azért nem vásárol bankkártyával, mert bizalmatlan, félti az adatait, stb. Egy ideje ezen dolgozunk mi is, hogy ez megváltozzon, és egyre népszerűbb legyen ez a vásárlási forma.

Emiatt a továbbiakban egy olyan esetet veszünk, ahol a kiválasztott terméket rögtön megrendeléskor, bankkártyával szeretné kifizetni a vásárló. Tehát az előzetes regisztráció (ha szükséges volt) már lezajlott, böngésztünk a termékek között, sikerült is megtalálnunk a számunkra legvonzóbb terméket, hát akkor vegyük is meg! A termék és a szállítási opciók kiválasztása szintén megtörtént, legutolsó lépésként a fizetés maradt, így jutunk el a fizetési oldalra. Nem biztos, hogy mindannyiunk számára világos, hogy a fizetési oldalnak mekkora jelentősége van, ezért vizsgáljuk meg jobban ezt a kérdést, a kereskedő, és a vásárló szemszögéből is.

Attól függően, hogy a kereskedő milyen szolgáltatóval van leszerződve, ki  biztosítja az online bankkártya elfogadást, több verzió is lehetséges. Magyarországon az az elterjedtebb, hogy a fizetési oldalakat a hazai bankok szolgáltatják, ugyanúgy, ahogy a bankkártya elfogadást is. Jellemzően nevet, bankkártya számot, lejárati dátumot és CVC/CVV kódot kérnek (néhol a Bank nevét, és a bankkártya típusát is bekérik), majd a fizetés gomb megnyomásával megtörténik a tranzakció. A fizetési oldal dizájnja ilyenkor szinte biztos, hogy a banké, néhány szöveges résztől eltekintve nem nagyon látjuk, hogy honnan is jutottunk ide, se logó, se kép, se bármiféle grafika nincs, ami a kereskedő oldalára utalna. Ez lehet pozitív és negatív is, a kereskedő valószínűleg örülne neki, ha a logója, vagy a cégének neve folyamatosan szem előtt lenne, ezzel is némi hatást gyakorolhatna a fogyasztóra (de ez már inkább marketing). Pozitívumként viszont előjön az, hogy ha a vásárló egy ismert bank oldalával találkozik, amit mondjuk akár már több ízben is látott korábban, más webshopban történő vásárlásakor, nem nagyon fog habozni, hogy meg merje e adni személyes, illetve kártyaadatait. Fontos megjegyezni, hogy ahol mérik a vásárlás közben az oldalt elhagyók arányát, ott elég érdekes statisztikák kerülhetnek napvilágra, pont emiatt sem mindegy, hogy a fizetési oldal hogy néz ki, mennyire bonyolult illetve átlátható, és nem árt eltalálni az arany középutat a bekérendő adatok vonatkozásában, a túl kevés, és a túl sok is problémás lehet. Ha a példánkat nézzük, jelen esetben a kereskedőnek eléggé meg van kötve a keze, ugyanis a fizetési oldalt a bank szolgáltatja, aki ragaszkodik a saját arculatához, a bekérendő adatokhoz, a kereskedő pedig „kénytelen” ezt elfogadni.
Tőlünk nyugatabbra sokkal inkább elterjedt, hogy nem banki szereplők, hanem úgynevezett online fizetési szolgáltatók (payment service provider, PSP) nyújtják ezt a szolgáltatást. Így a vásárló nem feltétlenül egy bank oldalát látja maga előtt, hanem egy adatkezelő szolgáltatóét, aki a tranzakció adatkezelésben professzionális. A felhasználó itt is átjut a fizetési oldalra, ha bankkártyával vásárol, eddig megegyezik a működése a banki szolgáltatással, viszont maga a fizetési oldal már teljesen eltérhet az ott megszokottól. A PSP ilyen szempontból annyival rugalmasabb, hogy a kereskedő igényeit is meg tudja valósítani, ami a fizetési oldalt illeti. Például ide tartozik a bekérendő adatok mennyisége, tehát ha a webshop tulajdonos igényli, plusz infókat is bekérhet a fizetési oldalon (pl.: e-mailcím, lakcím, telefonszám). De ha egyszerűsíteni akarja a vásárlók dolgát, minimálisra is csökkentheti a beviteli mezőket, magyarán csak azt kéri, ami mindenképp szükséges a tranzakció lebonyolításához.  Ilyen kereskedői igény felmerülése esetén, előfordulhat, hogy az online webshop brand-je, arculata olyan erős, hogy a vásárló nem szívesen hagyja el azt fizetéskor, ezért a fizetőoldalt a shop arculatára szabják. Ezzel több hatást is el lehet érni, egyrészt a vásárló biztos lehet benne, hogy tényleg ott és azt vásárolja meg, amit szeretne, mert teljes mértékben az a látványvilág fogadja, amit a weboldalon megszokott, másrészt a biztonságérzetre sincs káros hatással, mert a különböző biztonsági elemek természetesen ezen a fajta fizetési oldalon is jól láthatóak, beazonosíthatóak.
Ha megadtuk az adatainkat, és rákattintottunk a kifizetés gombra, némi homokórázás után a folytatás nagyjából megegyezik, akár banki, akár PSP fizetési oldalról jutunk vissza a webshopba. Az eltérés annyi, hogy a banki oldalról általában automatikusan visszairányítódunk arra az oldalra, ahonnan a fizetést kezdeményeztük, és ott írja ki nekünk a rendszer, hogy sikeres vagy sikertelen lett-e a tranzakciónk. Fizetési szolgáltató esetében már rögtön a fizetési oldalon megtudhatjuk, hogy sikerült-e a vásárlásunk, a visszairányítás egy gombnyomással, manuálisan történik.
A kereskedő ezután köteles a fogyasztó megrendelését haladéktalanul, de legkésőbb 48 órán belül elektronikusan visszaigazolni. Ez a gyakorlatban egy automatikus válasz e-maillel történik, amely a megrendelés feltételeit (termék neve, ár, szállítási feltételek, stb.) erősíti meg. Ha a visszaigazolás 48 órán belül nem történik meg, a fogyasztót nem köti a megrendelése, és nem köteles a leszállított termék átvételére. Manapság már megszokott az a gyakorlat is, hogy bankkártyás vásárlás után digitális számlát is kézhez kapunk, vagy az oldalon letölthető formában, vagy szintén e-mailben megküldve részünkre.

Reméljük, hogy lesz gyakorlati haszna is az itt leírtaknak, ha legalább egy olvasót sikerült meggyőznünk arról, hogy online fizetni jó dolog, már megérte. :)

2012. június 5., kedd

Az online bankkártyás fizetés biztonsága – avagy mi folyik a háttérben?

Egy korábbi bejegyzésünkben már érintettük ezt a kérdéskört, most a technikai háttérrel foglalkoznánk kicsit többet. Ahogy a cím is mutatja, azt szeretnénk röviden bemutatni, mi is folyik abban a pár másodpercben, amíg arra várunk, hogy a fizetésünk sikeres lesz, vagy nem. Nem titkolt célja továbbá ennek a posztnak, hogy a Kedves Olvasó bizalmát még jobban elnyerje az online bankkártyás fizetés, ha látja, hogy milyen biztonsági lépések történnek ilyen esetekben a kereskedő és a bank vagy szolgáltató, illetve a többi szereplő között.

Kezdetnek érdemes tisztában lenni azzal, hogy hogyan is működik az online fizetés háttérfolyamata, egy egyszerű példát nézve, amikor a vásárló egy bank fizetési oldalán keresztül téríti meg a webshopban vásárolt termék ellenértékét: A vásárló a kereskedő vagy szolgáltató (a továbbiakban az egyszerűség kedvéért csak kereskedő) internetes oldalán a bankkártyás fizetési mód kiválasztását követően kezdeményezi a fizetést, melynek hatására átkerül a bank biztonságos kommunikációs csatornával ellátott fizetőoldalára (SSL/TLS titkosítás). A fizetéshez szükséges megadni a kártyaszámot, a lejárati dátumot, és a kártya hátoldalán található 3 jegyű érvényesítési kódot (CVC/CVV kód). A tranzakciót a vásárló indítja el a fizetés gombra kattintva, ettől kezdve a kártya valós idejű engedélyezésen megy keresztül néhány másodperc alatt, melynek során a kártyaadatok eredetisége, fedezete, és vásárlási limit-je kerül ellenőrzésre. Amennyiben a tranzakció folytatásához minden adat megfelel, a fizetendő összeget a vásárló számlavezető bankja zárolja a kártyáján, hogy ezt az összeget másra már ne lehessen elkölteni. A számlavezető bank ezután visszaküldi egy üzenetben a fizetési szolgáltató banknak, hogy minden rendben van, a bank pedig visszairányítja a vásárlót a webshop oldalára, ahol a webáruház kiírja, hogy a vásárlás sikeres volt.
Mivel ez a poszt a technikai részletekről szól, az előző bekezdésből a titkosítás az, ami minket érdekel. A titkosítást évszázadok óta használják bizalmas adatok egyik helyről a másikra juttatásakor. A titkosításkor az elküldendő üzenetet egy titkosító kulcs felhasználásával, titkosító algoritmus segítségével kódoljuk. A kódolt üzenetet aztán eljuttatjuk a rendeltetési helyre, ahol az előbbi kulcs segítségével visszaállítják az eredeti üzenetet. Kétféle alapvető titkosítási mód létezik, a szimmetrikus és az aszimmetrikus titkosítás. Szimmetrikus titkosításnál az üzenet titkosítására és visszafejtésére ugyanazt a kulcsot használjuk. Az eljárás előnye, hogy nagyon gyors, hátránya, hogy mindig ugyanazzal a kulccsal történik a titkosítás, és nehézkes a kulcs egyeztetése. Az aszimmetrikus titkosítás két kulcsot használ, az egyik kulcsot az üzenet titkosítására, a másikat az üzenet visszafejtésére. A két kulcs között olyan matematikai kapcsolat van, hogy amit az egyik kulccsal titkosítanak az csak a másikkal fejthető vissza. Az egyik kulcsot privát kulcsnak, a másikat publikus kulcsnak hívjuk. A felek a publikus kulcsukat nyilvánosságra hozzák. A titkos kulcsot kizárólagosan alkalmazza az aláíró, míg a nyilvános kulcsot a címzett használja, hogy meggyőződjön az aláírás eredetiségéről. A módszer hátránya, hogy lassú, mivel bonyolult matematikát használ.

Jelenleg a legelterjedtebb titkosítási eljárás az SSL/TLS (Secure Socket Layer/Transport Layer Security) protokoll. Az SSL/TLS biztonságos kommunikációs kapcsolatot teremt nyílt kulcsok felhasználásával, a webszerver és a webböngésző közötti adatátvitelben az adatok titkosítására és hitelesítésére alkalmazott biztonsági technológia. Az SSL/TLS a kommunikáció titkosítása mellett arra is lehetőséget nyújt, hogy digitális tanúsítványok segítségével ellenőrizzük a két internetes szereplő hitelességét, és hogy észleljük, ha valaki kívülről szándékosan befolyásolni akarja a kommunikációt. Jelenleg a világ elektronikus kereskedelmének 90%-ában ezt a titkosítási módot alkalmazzák. A bank rendelkezik egy 128/256 bites titkosító kulccsal, amely a kommunikációs csatornát védi. A vásárló által használt böngésző a bankkártya birtokos adatait az elküldés előtt titkosítja, így azok kódolt formában jutnak el rendeltetési helyükre, emiatt illetéktelen személyek számára nem értelmezhetőek.

A laikusok számára lehet, hogy nehéz olvasmánynak tűnik, de a lényeg mindenképp az, hogy láthatjuk, az adatainkat elég komolyan védik egy online vásárlás során, világszerte elfogadott és használt eljárások és szabványok biztosítják, hogy illetéktelenek ne férhessenek hozzá érzékeny adatainkhoz. Nekünk csak annyi a dolgunk, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy az oldal, ahol megadjuk kártyainformációinkat, biztonságos legyen. Ha felül a böngészősávban azt látjuk, hogy az oldal címe https://-sel kezdődik (és lehetőleg ne legyen áthúzva, vagy piros színnel írva), akkor megnyugodhatunk, az oldalon biztonságos, titkosított kommunikáció zajlik, adataink nincsenek veszélyben, vásárolgathatunk kedvünkre.

2012. május 10., csütörtök

Dilemma - Milyen kártyát válasszak? (3. rész)

Elérkeztünk a bankkártya választást taglaló sorozatunk befejező részéhez, amelyben a betéti kártyákat, hitelkártyákat és a költési kártyákat vizsgáljuk meg tüzetesebben.

A bankkártyáról nem állapítható meg első ránézésre, hogy betéti (angolul debit), hitel- (angolul credit) vagy költési (angolul charge) kártyáról van szó, tehát ugyanazon kártyamárka (pl. MasterCard) mögött ilyen és olyan is állhat. A költési kártyát hívják (nem túl szabatosan) terheléses kártyának is, amely angolra lefordítva a nagy kártyakultúrával rendelkező országokban egészen mást jelent.

A magyarországi gyakorlat szerint a kártyahasználat során mindhárom kártyatípust ugyanúgy kell használni. Külföldön azonban bevett szokás, hogy az egyes vásárlási tranzakció előtt meg kell adni, hogy az betéti kártyával vagy hitelkártyával történik, sőt bizonyos vásárlások (pl. autókölcsönzés) csak hitelkártyával lehetségesek.

A betéti kártyával végzett költéseket alapvetően a kártyabirtokos pénze (betétje) fedezi. Egy betéti kártya még akkor sem lesz hitelkártya, ha ahhoz áthidaló folyószámlahitel kapcsolódik, mellyel a betét “meghosszabbodik” a költések tekintetében. Ehhez egyébként jövedelem-átutalásra is szükség van. A betéti kártyák hitelkerettel és hitelkeret nélkül is nyitóösszeggel, és/vagy óvadékkal, és/vagy jövedelem-átutalással igényelhetők, azaz valamennyi pénzt mindenképpen előre le kell tenni ahhoz, hogy a kártyát megkaphassuk.

A hitelkártya ezzel szemben nem igényel jövedelem-átutalást vagy nyitóösszeget (óvadékot is csak kiegészítő esetben, pl. ha nem tud jövedelemigazolást felmutatni az igénylő). A hitelkártya mögött olyan számla áll, mely nem alkalmas betétlekötésre, átutalásra, csupán a kártya mögötti tranzakciók fedezhetők vele. A hitelkártya kb. olyan, mint például egy telefonszámla, melynél minden hónapban nulláról indulunk (hiszen nincs betétünk a banknál) és a hitelbe számolt havi költéseink végén a számlazárást követően kapunk egy számlát a költéseinkről. A hitelkártyánál eldönthetjük, hogy a havi periódust követő zárás utáni türelmi időszakban visszafizetjük-e a teljes összeget, vagy annak csak egy részét. Ha egyben visszafizetjük, akkor általában a bank nem számol fel hitelkamatot (csak a kártyával végzett vásárlások után), ezt hívjuk úgynevezett kamatmentes költésnek, ha pedig nem a teljes összeget fizetjük vissza, akkor a megmaradt tartozásra kamatszámítás indul (visszamenőleg is).
Megemlítendő, hogy gyakran még ma is minden kártyát hitelkártyának hívnak, hibásan. A gyűjtőnév ugyanis nem hitelkártya, hanem bankkártya, s annak csak egyik fajtája a hitelkártya.

Végül ejtsünk a költési kártyáról is néhány szót. A költési kártya szinte csak abban különbözik a hitelkártyától, hogy nem lehet választani, hanem egy összegben vissza kell fizetni a havi költéseinket (melyek persze vásárlás esetén ugyanúgy kamatmentesek). Magyarországon rendkívül kevés az ilyen kártyák száma, a másik két típus mellett a költési kártyák nem nagyon terjedtek el, emiatt túl sok tintát nem is pazarolunk a bemutatására.

Reméljük, három részes sorozatunkkal sikerült némi eligazítást adnunk a kártyadzsungelben tévelygőknek, ha ezek alapján bármely Kedves Olvasónk közelebb jutott a döntéshez, azt már sikerként könyveljük el.

2012. május 4., péntek

Dilemma - Milyen kártyát válasszak? (2. rész)

Megérkezett a folytatás, a téma továbbra is az, hogy milyen típusú kártyát válasszunk, mert hát választék az van bőven. Első részünket különböző érdekes kérdésekkel zártuk, a mostani bejegyzésünkben ezeket próbáljuk megválaszolni, remélhetőleg sikerrel.

Általánosan elfogadott tény, hogy mind a kereskedelmi elfogadóhelyeken, mind az interneten egyaránt, azokat a kártyákat fogadják el, melyeknek logóját feltüntetik vagy a boltban, vagy a weboldalon. Így az interneten történő fizetésre valamennyi dombornyomású MasterCard és Visa kártya alkalmas, illetve bizonyos dombornyomásmentes kártyák is (róluk a cikk utolsó felében ejtünk szót). Mindezek mellett léteznek speciális, úgynevezett internetes kártyák is.

A komoly mérvű internetes visszaélésekre a bankszektor új megoldásokkal, fejlesztésekkel reagált. Ennek eredményeként egyrészt megjelentek a csak interneten használható kártyák, amelyekkel nem lehetséges interneten kívül vásárolni, azaz kártyaszámunk esetleges ellopása esetén nem lehetséges a "földi" visszaélés. (A csak interneten használható VISA kártya elfogadására a kereskedőnek is felkészültnek kell lennie, különben a bank visszautasítja azt.) Az American Express például úgy fokozza az online kereskedelemben a kártyahasználat biztonságát, hogy a kártyabirtokost csak egy egyszer használható „kártyaszámmal” engedi vásárolni. Ezzel a számmal mindössze egyetlen vásárlást eszközölhet az interneten a kártyatulajdonos, s minden újabb vásárláshoz újabb, teljesen más kártyaszám tartozik.


Végül ejtsünk szót egy furcsa jövevényről, az úgynevezett dombornyomásmentes (angolul unembossed) bankkártyáról. Hivatalosan így hangozhatna a definíciója: olyan bankkártya, amely minden olyan helyen használható, ahol az adott márkájú dombornyomású bankkártyát egyébként elfogadják, de csak azokon az elfogadóhelyeken használható, ahol elektronikus összeköttetés van a kártyaelfogadó bankkal.

Úgy tűnt, egy-két évtized után a kártyatársaságok felfedezték a spanyolviaszt, és sikerült igen jól összekeverniük az elektronikus és a dombornyomású kártyákat, amelyek olykor fogyasztói panaszokhoz is vezettek.

Kezdetben az elektronikus elfogadásra külön márkát hoztak létre, így azok az ügyfelek, akik ilyen típusú kártyával rendelkeztek, mindig pontosan tudták, hogy egy adott üzletben elfogadják-e a kártyájukat, hiszen a logó szerepelt az üzlet bejáratán. A dombornyomásmentes kártyáknál azonban tulajdonképpen klasszikus dombornyomású kártyákat kezdtek kibocsátani, de dombornyomás nélkül. Vagyis ezek teljes értékű Visa vagy MasterCard kártyák, viszont imprinteres kártyaelfogadásra mégsem alkalmasak, hiszen a dombornyomás hiányában az az önátírós gépekben nem használhatók, vagyis marad az elektronikus környezet.

Éppen ezért ezt a kártyatípust nem ajánljuk szívesen, hacsak az ügyfél nem kíván vásárlás előtt minden olyan helyen meggyőződni az elektronikus elfogadásról, ahol nem lát elektronikus kártyamárkát, csak dombornyomásost.

Következő, egyben befejező részében a bankkártya választás dilemmáját feldolgozó sorozatunknak a betéti kártyákról, hitelkártyákról és költési kártyákról lesz szó, tartsanak továbbra is velünk!

2012. április 19., csütörtök

Dilemma - Milyen kártyát válasszak? (1. rész)

Online fizetni jó dolog, de ehhez első körben nem árt, ha rendelkezünk egy erre alkalmas bankkártyával. Legfrissebb bejegyzésünkben a bankkártyák különböző típusainak megismertetésével szeretnénk gyarapítani kedves Olvasóink tudását és ismeretét, hiszen ez a terület is bőven kínál felfedetlen és tisztázatlan kérdéseket.

Bár a bankkártyák használata kapcsán ma már eléggé tájékozottnak számítunk, mégsem árt, ha tudatosítjuk magunkban, hogy a már meglévő, vagy újonnan igényelendő kártyánkat mégis mi mindenre szeretnénk használni.

Mint minden megalapozott döntést, a kártyaválasztást is alternatívák felállításával és mérlegeléssel lehet meghozni. Kérdés, hogy vásárlásra (online vagy offline) vagy pénzfelvételre, esetleg mindkettőre szeretnénk-e, hogy alkalmas legyen a kártyánk? Itthon, vagy külföldön is igénybe vennénk? Első körben a dombornyomott és az elektronikus kártyák közötti különbséget vesszük górcső alá.


A dombornyomott kártyák (pl. a MasterCard Standard, Business, Arany és Platina, a VISA Classic, Gold és a Business kártyák többsége) ATM- és POS-berendezéseknél valamint im-printereknél (ami a POS berendezés mechanikus változata), telefonos, postai és internetes vásárlásokhoz, rendelésekhez egyaránt felhasználhatók. A dombornyomott kártya megjelenését illetően abban különbözik a gravírozott kártyától, hogy a rajta szereplő karakterek a kártya síkjából kiemelkednek. További előnye még, hogy külföldön is használható, így akik sokat utaznak, azoknak kifejezetten kényelmes szolgáltatást nyújthat.

Ezzel szemben a gravírozott vagy elektronikus kártyák - pl. a Maestro, a VISA Electron, a MasterCard Electronic - kizárólag elektronikus környezetben használhatók, azaz ATM- és POS-berendezéseknél. Bizonyos esetekben online fizetésre is alkalmasak, ez nagyban függ a kibocsátó banktól.

A szelekció azonban itt még nem ér véget, hiszen léteznek még chippel és mágnescsíkkal ellátott kártyák, dombornyomásmentes kártyák, ATM kártyák, betéti- és költési kártyák, és a listát még hosszan lehetne folytatni. A következő postokban részletesen kifejtjük ezek használati köreit is.

Összefoglalásképpen a dombornyomott és elektronikus kártyákról:
  •  A dombornyomású kártyák minden vásárlási ponton és minden bankjegykiadó automatában (ATM-ben), továbbá minden bankfiókban, illetve postán használhatók, természetesen internetes vásárláshoz is megfelelnek.
  • Az elektronikus kártyák csak az elektronikus vásárlási pontokon és minden bankjegykiadó automatában (ATM-ben), továbbá elektronikus elfogadás esetén bankfiókban és postán használhatók.

Mi a különbség a dombornyomásmentes, és a gravírozott kártyák között? Van egyáltalán különbség? Mi az az internetes kártya? Ha a kedves Olvasó nem tudja ezekre a választ, érdemes velünk tartani legközelebb is, mai blogposztunk folytatása többek között erről is fog szólni.

2012. április 5., csütörtök

Okok és teendők sikertelen bankkártyás fizetés esetén

Akik szoktak online bankkártyával vásárolgatni, bizonyára találkoztak már olyan helyzettel, hogy a tranzakció sikertelen lett, ennek okát viszont nem tudták megállapítani. A bankok és különböző fizetési szolgáltatók a legritkábban írnak ki visszautasításkor érdemi információt, nem nagyon adnak támpontot arra vonatkozóan, hogy mitévők is legyünk. Mit tehet ilyenkor a vásárló? Mivel segítség nincs, saját magunknak kell megpróbálnunk megoldani a helyzetet.

Feltehetően ritka az olyan kártyatulajdonos, aki tisztában van vele, mi minden lehet a háttérben, mert bizony a visszautasításnak ezer és egy oka lehet. Ezt próbáltuk jelen írásunkban összeszedni segítség gyanánt, hogy ilyen helyzetben merre induljunk el, hogyan próbáljunk sikeres vásárlást varázsolni a sikertelenből.

Alapvetően négy csoportra lehet osztani a sikertelen vásárlások okait, indokait, lehet ez kártya jellegű hiba, a kártyához tartozó számlát érintő hiba, technikai, illetve kapcsolati jellegű probléma. Vegyük ezeket szép sorjában:

Kártya jellegű hibánál mire lehet gyanakodni?
  • Ha első alkalommal próbáljuk a kártyát internetes fizetésre használni, könnyen előfordulhat, hogy a kártyánk nem is alkalmas interneten történő fizetésre, emiatt kapunk elutasítást.
  • Egy másik lehetséges ok, hogy a kártyakibocsátó banknál van letiltva a kártyánkon az internetes fizetés, leginkább biztonsági okokból fordulhat ez elő.
    Ebben a két esetben a legjobb, ha a kibocsátó bankunkhoz fordulunk információért. 
  • A hibásan megadott kártyaadatokat is ide sorolhatjuk, ezt mindenképp ellenőrizzük a fizetés gomb megnyomása előtt.
  • Megeshet, hogy a kártyánk már lejárt, emiatt utasít el minket a fizetési szolgáltató. Ezt elég könnyen ellenőrizni tudjuk a lejárati dátum alapján. A kártyán szereplő lejárati dátum hónapjának végéig elvileg még használható a plasztikdarab, vásárlás előtt érdemes ezt is ellenőrizni.
Számla jellegű hiba esetén:
  • Ha anno számlanyitásnál, kártyaigénylésnél megadtunk napi limitet, figyeljünk arra, hogy a vásárlásnál költeni kívánt összeg ezt ne lépje túl, vagy ha már vásároltunk korábban ugyanazon a napon kártyánkkal, mindezek összege ne legyen a limit fölött, mivel ez könnyen visszautasításhoz vezethet.
  • Hó vége felé az is megeshet, hogy nincs már kellő fedezet a számlánkon a tranzakció lebonyolításához, ilyenkor szintén el lesz utasítva a próbálkozásunk. Természetesen hitelkártyáknál ez kicsit másként van, ott a hitelkeret szabja meg, hogy meddig nyújtózkodhatunk.
Technikai jellegű hiba esetén:
  • Itt relatíve sok minden lehet, különös ismertetőjele, hogy furcsa hibaüzenetet kap(hat)unk, a fizetőoldalról nem térünk vissza automatikusan a kereskedő oldalára, túl sokáig pörög a „homokóra”, és csak a back illetve a refresh gomb segítségével tudunk visszalépni, stb. Általában ilyenkor automatikusan sikertelen lesz a tranzakciónk, de a legjobb, ha ezt azonnal ellenőrizzük is netbankon keresztül, amennyiben rendelkezünk ilyen hozzáféréssel. Ilyenkor a fizetési szolgáltató megkeresése jelenthet megoldást, ők meg tudják mondani hogy mi a hiba, illetve folyamatban van-e ennek elhárítása.
Kapcsolódási hiba esetén:
  • Hasonló a technikai jellegű hibához, túl sokáig kell várakozni fizetéskor, időtúllépés következik be, nem továbbítódnak az adataink valami apróbb hiba miatt, stb. Ilyenkor elméletben kaphatunk is valami hibaüzenetet, ami ezt leírja, általában megoldás, ha később újrapróbálkozunk.
Az első két csoportba tartozó hibajelenségek esetén a számlavezető bankunkat érdemes felkeresni kérdéseinkkel. Szinte biztosan meg tudják mondani, miből ered a probléma, és hogy milyen teendőink vannak, ha sikeresen szeretnénk vásárolni. A technikai illetve kapcsolati hibák esetén viszont azt kell felkeresnünk, akin keresztül a fizetést bonyolítottuk volna, persze ezt csak akkor érdemes, ha többszöri próbálkozás után is ugyanúgy hibát észlelünk.

Összefoglalva, ha sikeresen szeretnénk vásárolni kártyánkkal az interneten, a fizetés előtt bizonyosodjunk meg róla, hogy a kártyánk alkalmas a netes fizetésre, van elég pénz a számlánkon, nem léptük túl a napi limitet, és az adatok megadásánál figyeljünk arra, hogy minden pontosan szerepeljen a fizetési űrlapon, így nagy eséllyel nem érhet minket meglepetés.

Reméljük, ismét hasznos tanácsokkal tudtunk szolgálni, mert mint tudjuk, a legjobb online vásárlás a sikeres online vásárlás, a kereskedő, és a fogyasztó szemszögéből is.

2012. március 30., péntek

Online vásárlás Maestroval CVC nélkül? Lehetséges?

Mai bejegyzésünkben egy érdekes jelenséget próbálunk meg kibogozni, amellyel egyre többet találkozunk mostanában. Figyelem, megtörtént esetet dolgozunk fel! :)

Mint az köztudott, online bankkártyás fizetések esetében a kártyaelfogadó bank, bankkártyánk beazonosítása és a csalások kiszűrése érdekében elkéri a kártyán szereplő adatokat, melyek a következők lehetnek (elfogadó bankonként változhat): kártya típusa (Visa, Mastercard, Maestro, American Express, stb.), kártya száma, lejáratának dátuma, kártyán szereplő név, kibocsátó bank megnevezése, és minden esetben a CVC, CVV vagy CVC2 kódot, ami általában a kártya hátulján található 3 jegyű szám. A kártya ezen adatok alapján kerül beazonosításra, ennélfogva ha valamelyiket elrontjuk, vagy nem adjuk meg, a tranzakció elutasításra kerül.
Igen ám, de ha valakinek régi típusú Maestro kártyája van, az most felkiálthat, hogy márpedig neki semmilyen 3 jegyű szám nem szerepel sem a kártya elején, sem a hátulján, hogyan adhatna meg egy olyan adatot, ami nincs is ott? A kérdés valószínűleg jogosan merül fel…

Mi is ebbe a problémába ütköztünk, Maestro típusú kártyánkkal többszöri próbálkozás után sem tudtuk kifizetni azt a pizzát, amit ebédre szerettünk volna elfogyasztani, hiszen nem tudtuk megadni a már említett 3 jegyű ellenőrző számot, a tranzakciónk folyamatosan visszautasításra került. Mivel épp nem volt nálunk másik bankkártya és egyébként is szerettünk volna utánajárni, vajon hogyan adhatnánk meg egy olyan számsort, ami nem is szerepel a kártyán, hirtelen ötlettől vezérelve felhívtuk hát a kártyát kibocsátó bank ügyfélszolgálatát.

A telefonos ügyfélszolgálat megfelelő menüpontját kiválasztva fel is tettük kérdéseinket a kedves női hangnak a vonal túloldalán, aki érdekes tényt közölt velünk. Van az említett Maestro kártyának CVC kódja, csak azt nem írják rá a kártyára, hanem a bank tárolja, saját rendszerében. Ezt a kódot meg is adta nekünk, amit aztán következő fizetési próbálkozásunkra valóban elfogadott a fizető felület, így már semmi sem választott el bennünket az áhított pizzától.

Egy kérdésünk azonban maradt, vajon minden esetben elutasításra kerül a tranzakció, ha nem adunk meg CVC kódot egy Maestro-s vásárlás alkalmával? Kicsit utánajárva a témának, rájöttünk, a válasz: nem. A kártyaelfogadó bank beállításainak megfelelően vagy elfogadja, vagy elutasítja a tranzakciót. Ezt azonban nem tudjuk előre megjósolni, nincs kiírva a fizetőoldalon erről információ, tehát lutriznunk kell, vagy bejön, vagy nem. Az újabb típusú Maestro kártyákon viszont már szerepel a CVC kód, így szerencsére azoknál a fenti probléma már nem merülhet fel.

Akik pedig régebbi típusú kártyával rendelkeznek, csak azt tudjuk javasolni, amit mi is tettünk. Hívják fel bankjukat, és kérjék el a 3 jegyű azonosító kódot, amit aztán jól jegyezzenek meg, a későbbiekben így elkerülhetik a hiányos adatok miatti tranzakció elutasítást. Nem mellesleg még a vásárlás is biztonságosabb lesz ezáltal, hiszen a CVC kódot innentől kezdve csak mi tudjuk, még a kártyára sincs ráírva, tehát nem tudja onnan lelesni senki.

2012. március 9., péntek

A szolgáltatói weboldal követelményei 2.

Íme a folytatás, cikkünk alcíme: Az optimális használathoz szükséges követelmények. A cím önmagáért beszél, nem szorul különösebb magyarázatra. Az alábbiakban arról igyekszünk kimerítő tájékoztatást adni, mely szempontoknak kell megfelelni egy webáruház működését tekintve, és mit, hogyan kell feltüntetni egy optimálisan működő, bankkártyás fizetési opciót kínáló webshop oldalán. Lássuk a részleteket!

VISA és Eurocard/Mastercard logó beillesztése
A bankkártya társaságok logóinak beillesztése az előírt formában kell hogy történjen. Nem jelenhetnek meg hátrányosan más fizetési metódusokhoz képest. Emellett a logókat úgy kell feltüntetni, hogy a fogyasztó véletlenül se keverhesse össze a bankkártya társaságokat, a terméket/szolgáltatást értékesítő céggel.

Az árak megjelenítése
A végső árnak egyértelműen azonosíthatónak kell lennie a fogyasztó számára.

A kártyabirtokos terhelése 
Ajánlott akkor terhelni a kártyabirtokost, miután már az áru kiszállítása megtörtént, illetve a szolgáltatás teljesítésre került.

A számlakibocsátás és a szerződési feltételek teljesítésének határideje
A Szolgáltató köteles meghatározni a számlakibocsátás, valamint a teljesítés várható időpontját (például azokban az esetekben, amikor a rendelt áru csak egyes részletekben szállítható, stb.)

Nyilatkozat a megrendelések azonnali teljesítéséről
Ideális esetben a Szolgáltatónak legkésőbb egy napon belül e-mailben meg kell erősítenie a megrendelést. Ha az áru pillanatnyilag nem elérhető – pl. nincs raktáron –, a fogyasztónak azonnal értesítést kell küldeni a megváltozott szállítási határidőről.

Reakcióidő a fogyasztói megkeresésekre
A Szolgáltatónak a fogyasztói megkeresésekre 2 munkanapon belül e-mailben vagy telefonon keresztül válaszolnia kell.

Szállítási feltételek
A Szolgáltatónak egyértelműen fel kell tüntetnie a szállítási feltételeket a honlapon.

Export korlátozások
Amennyiben a Szolgáltató tudatában van bármilyen exportra vonatkozó korlátozásoknak, úgy köteles ezeket pontosan meghatározni.

A tranzakciós adatok másolata
A Szolgáltatónak egyértelműen emlékeztetnie kell a fogyasztót a tranzakciós adatok megőrzésére a későbbi ügyintézések megkönnyítése érdekében.

Elismervény a tranzakcióról
A későbbi félreértések elkerülése érdekében minden egyes tranzakcióhoz rendelni kell egy azonosító számot. Ezt az azonosító számot fel kell tüntetni az elismervényen.

A Szolgáltató online elérhetősége
A Szolgáltatónak mindig fel kell tüntetnie az URL címét a tranzakcióhoz kapcsolódó elismervényen.


A múlt heti bejegyzés folytatásaként, a jelen blogposzt célja is az volt, hogy közelebb hozzuk egymáshoz a fogyasztókat és a kereskedőket, kicsit jobban lássa mindkét fél, hogy mi az ami elvárható, illetve mi az, ami mindenképp megjelenítendő egy webáruház oldalán. Reméljük sikerült hasznos tanácsokkal ellátnunk Olvasóinkat, és a gyakorlatban is kamatoztatható információkkal szolgálni.

2012. március 1., csütörtök

A szolgáltatói weboldal követelményei 1.

Ahogy az előző bejegyzésben ígértük, újabb érdekes témával jelentkezünk. Akik valamilyen online szolgáltatást nyújtanak, bizonyára találkoztak már a webshop üzemeltetésével kapcsolatos különböző előírásokkal, betartandó szabályokkal. Ezt a témát szeretnénk kicsit körüljárni. Jelen esetben azt nézzük meg részletesen, hogy milyen, a bankkártya társaságok szabályai alapján kötelezően teljesítendő előírások vonatkoznak egy olyan webáruházra, ahol bankkártyás fizetési mód is elérhető:

Azonosítás
A kereskedő cégnek (továbbiakban Szolgáltató) egyértelműen azonosíthatónak kell lennie a kártyabirokos számára.

A cég székhelye
A Szolgáltató köteles országát és székhelyét a vásárló számára jól láthatóan feltüntetni a honlapon, valamint ezeket láthatóvá tenni közvetlenül a vásárlás előtt.

Elérhetőség az ügyfél számára
A Szolgáltató köteles fenntartani egy elérhetőséget a fogyasztók számára (telefonszám vagy e-mail cím). Kérés esetén ezeken az elérhetőségeken a vásárlónak információt kell kapnia az egyes  tranzakciókról. Ezeknek az elérhetőségeknek az utolsó tranzakciótól számított 90 napig hozzáférhetőnek kell lenniük.

Teljes leírás az ajánlott termékről vagy szolgáltatásról
A termék vagy szolgáltatás műszaki paramétereinek, illetve felhasználási feltételeinek egyértelmű leírása.

A termékválaszték
A termékválasztéknak eleget kell tennie az elfogadó banknál bejelentett MCC kódnak (MCC: Merchant Category Code) és/vagy az előírt jogi követelményeknek és/vagy az ún. „card scheme” szabályoknak.

CVV-kód
A CVV kód bekérés technikai feltételeinek megteremtése (opcionális).

A tranzakció pénzneme
Mivel az interneten a vásárló a világ bármely országából érkezhet, az ügyfeleket szükséges értesíteni a tranzakció valutaneméről a vásárlás előtt. Az adott pénznemhez kapcsolódó ország feltüntetése kötelező, kivéve, ha nemzetközileg konvertibilis valutáról van szó.

Adatvédelmi nyilatkozat
A Szolgáltatónak biztosítania kell a vásárlót arról, hogy a tőle kapott adatokat bizalmasan kezelik.

Eljárás a visszáru, visszatérítés, illetve a rendelés törlése esetén
A Szolgáltató köteles tájékoztatni a vásárlót az őt megillető jogokról visszáru, a rendelés törlése és visszatérítés esetén. Az információnak egyértelműnek kell lennie a vásárlás előtt, ezzel  nagymértékben megelőzhetőek a jövőbeni félreértések, reklamációk.

Nyilatkozat a tranzakció biztonsági teljesítéséről
A Szolgáltatónak hangsúlyoznia kell, hogy a tranzakció során számos biztonsági intézkedést alkalmaz (például SSL titkosítás).

Kapcsolat a Szolgáltatóhoz
A fogyasztó számára egyértelműnek kell lennie az összefüggésnek a bankszámlán megjelenő Szolgáltató és a cég között, ahonnan vásárolt. Például a bankszámlán megjelenő Szolgáltatóként a cégnevet és URL-t érdemes feltüntetni, vagy a weboldalon egyértelműen kell jelezni, hogy a bankszámlán megjelenő Szolgáltató és a cég, ahonnan vásárolt, ugyanaz.


Reméljük, a fentieket mindkét oldal, azaz a kereskedők, és a vásárlók is érdekesnek találják. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy mi az, aminek mindenképp szerepelnie kell a weboldalon, illetve mely információkkal kell feltétlenül találkozzunk egy megbízható webshop esetében.

Következő posztunk az optimális használathoz szükséges követelményekkel fog foglalkozni, tartsanak velünk akkor is!

2012. február 16., csütörtök

Escalion kutatás - Nyitott kérdések, Összegzés, Finálé...

Elérkeztünk utolsó blogbejegyzésünkhöz az Escalion kutatás témakörben. Sok kérdést kiveséztünk már az elmúlt pár hónapban, reméljük hogy sikerült hasznos információkkal szolgálnunk kedves Olvasóinknak.

Arra gondoltunk, hogy ebben a részben adunk egy rövid összegzést, levonjuk a végső tanulságokat és kifejtjük tapasztalatainkat. Végül úgy döntöttünk, legjobb lesz, ha nem befolyásoljuk a kedves Olvasót a véleményformálásban. Az alábbi összefoglaló alapján mindenki maga vonhatja le a számára fontos következtetéseket.

Kérdőívünket igény és piacfelmérésnek szántuk, így több ponton lehetőséget adtunk a válaszolóknak, hogy nyitott, szabad szöveges kérdésekben fejtsék ki a véleményüket. Kíváncsiak voltunk, hogy előfeltevéseinket a kifejtős válaszok is visszaigazolják-e, illetve ha igen, milyen mértékben. Ezek alapján válaszadóink a következő jellemző problémákat említették az online fizetési megoldásokkal kapcsolatban:

  • Kezdő, vagy induló vállalkozásként a bankok befogadási készsége alacsony - nagyon erős kritériumokat határoznak meg.
  • A piacot jelenleg a szolgáltatók határozzák meg, nem az ügyféligények.
  • Az integráció több helyen bonyolult, nehézkes, drága - a szolgáltatók nem nyújtanak elegendő segítséget.
  • Statisztikák hiánya, nehezen beazonosíthatóak a tranzakciók elszámoláskor.
  • A kölcsönös bizalom kiépítése nagyon nehéz.
  • A folyamatos telefonos elérhetőség, ügyfélszolgálat biztosítása nem mindenütt megoldott.

Végül álljon itt az egyik kedves válaszadónk véleménye saját szavaival, saját nyelvén:

  • "All problems are originating from the fact that bank doesn't have our own contact person for on-line payments"

Láthatjuk, érezhetjük, hogy a hazai e-kereskedelmi szektor speciális helyzetben van. A nyugat-európai tendenciákkal szemben, a bankkártyák és hitelkártyák elterjedése az online vásárlásban még a korai fejlődési stádium jeleit mutatja. Ezt a stádiumot jellemzi az itthon tapasztalható magas növekedési ráta, és a bankok és fizetési szolgáltatók egyre élénkülő érdeklődése. Magának a piac terjedésének mértékével együtt halad a fizetési lehetőségek bővülése is a webshopok kínálatában.

Felmerül a kérdés, hogy mit tehet a webshop ebben a helyzetben, hogy tudja elősegíteni, hogy mihamarabb és problémamentesen be tudjon kötni bankkártyás fizetést az oldalára? Milyen feltételeknek kell megfeleljen egy kereskedő webshopja? Erre is van néhány tippünk...  A bankkártya társaságoknak van erre vonatkozó szabályzata. Tőlünk megtudhatja a részleteket. Következő blogbejegyzéseinkben erről fogunk írni, érdemes velünk maradni!